Andrzej Dudziński

Studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej w latach 1966-1968, a następnie architekturę wnętrz i grafikę w gdańskiej PWSSP. Studia ukończył na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni Henryka Tomaszewskiego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, plakatem, ilustracją prasową, projektowaniem książek, scenografią teatralną, filmem i fotografią. W rysunkach, najczęściej używa kredki pastelowej i olejowej, nierzadko też węgla, czasem akrylu.


Wspominając młode lata artysta twierdził, że w Sopocie "socjalizm mieszał się z przedwojennością, a prowincjonalność z wielkim światem". W atmosferze popaździernikowej odwilży trójmiasto odwiedzały liczne ekipy filmowe, działał słynny studencki teatr Bim Bom, śmietanka towarzysko-artystyczna zbierała się w sopockim SPATiF-ie.
Jako student warszawskiej ASP publikował swe czarno-białe rysunki satyryczne w miesięczniku "Polska" oraz w tygodnikach "Szpilki" i "Kultura".
W latach 1970-1972 mieszkał w Londynie, gdzie nawiązał kontakt m.in. ze znakomitym malarzem i rysownikiem, Feliksem Topolskim i to właśnie on miał skierować szukającego zatrudnienia Dudzińskiego do redakcji czasopism undergroundowych. Znalazły się wśród nich "OZ", "Ink", "Frendz" i "Time Out". Wolność od cenzury, swoboda obyczajowa, nieskrępowany dostęp do bujnie kwitnących obszarów kultury popularnej, jak i wysokiej, podziałały pobudzająco na artystę, który wraz z pierwszymi zleceniami na rysunki znalazł się w samym tyglu londyńskiej bohemy, konsumującej właśnie zdobycze "młodej rewolucji" roku 1968. Doskonale odnalazł wówczas swe miejsce ze swymi satyrycznymi rysunkami, które nie rezygnując z precyzji kreski i rozbudowanej, psychodelicznej kolorystyki, czerpały teraz z arsenału obsceniczno-erotycznych, to znów fantastycznych motywów pop-artu

Galeria MOSTRA

Galeria Sztuki Nowoczesnej
Bolesława Limanowskiego 11M
02-943Warszawa
Telefon komórkowy: +48 888 363 404
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.