Józef Wilkoń

Malarz, rzeźbiarz, ilustrator, historyk sz-tuki. Poświęcone zostały mu dwa filmy dokumentalne obejmujące jego biografię oraz całokształt twórczości. W 1954 roku otrzymał dyplom Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dyplom Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (pracownia prof. Adama Marczyńskiego, 1955 rok). Najbardziej znane i cenione są jego ilustracje książek dla dzieci, których wraz z książkami dla dorosłych zilustrował blisko dwustu. Współpracował z

międzynarodowymi domami wydawniczymi (m.in. we Francji, Szwajcarii, Niemczech, Japonii). Zajmuje się również projektowaniem gobelinów jak i scenografią. Inspiracje artysta czerpie z natury, głównym te-matem wśród twórczości Wilkonia są zwierzęta, które od lat osiemdziesiątych uczynił bo-haterami swoich opowieści.
Jego twórczość cechuje się charakterystyczną dla niego kreską, malarskością przedstawienia oraz indywidualnością w wyrazie. Graficzne kontury i dynamiczna plama barwna nanoszone są szybkimi, zdecydowanymi pociągnięciami pędzla. Wilkoń bawi się motywem zwierzęcym w kontekście człowieka – przedstawiając różne jego cechy w wyrazie pozytyw-nym (w przeciwieństwie do La Fontaine’a. Eksperymentuje z różnymi technikami malarskimi, na przykład akwarelami, jak i tuszem oraz suchymi pastelami. Wielokrotnie nagradzany w Polsce jak i poza jej granicami. W 2006 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony kulturze – Gloria Artis” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2010 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złote Berło.

Galeria MOSTRA

Galeria Sztuki Nowoczesnej
Bolesława Limanowskiego 11M
02-943Warszawa
Telefon komórkowy: +48 888 363 404
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.