Sylwester Ambroziak jest rzeźbiarzem i rysownikiem, który urodził się 14 kwietnia 1964 r. w Łowiczu. W latach w latach 1983-1989 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby, w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, prof. Stanisława Kulona i prof. Grzegorza Kowalskiego. Rysunku uczył się w pracowni prof. Mariana Czapli. Dyplom z kolei uzyskał w pracowni Grzegorza Kowalskiego w 1989 r.

Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i poza jego granicami. Był stypendystą Fundacji Kultury oraz Kulczyk Foundation.

Sylwester Ambroziak znany jest głównie jako twórca wielkoformatowych rzeźb wykonanych w drewnie. W ostatnich latach wykorzystuje w swoich pracach również silikon, żywicę i włókno szklane. Obok dużych rzeźb, tworzy również obecnie niewielkie formy z brązu, aluminium i wosku. Ze względu na charakterystyczną formę, jego rzeźby są bardzo rozpoznawalne i wyróżniają się na tle prac innych rzeźbiarzy. Nawiązują mocno do sztuki prymitywnej, a twarze wyrzeźbionych postaci mają rysy afrykańskie, choć nie są tak dosłowne, jak większość prac przedstawiających mieszkańców Czarnego Lądu.